Pokud máte již dospělé velmi těžce hendikepované dítě, pravděpodobně Vás trápí to, co většinu rodičů. Co s ním (s ní) bude, až tady nebudeme? To, co si dovolíme napsat, se Vás možná dotkne, ale je to bohužel pravdivé. Věřte, že Vás nechceme ranit, každopádně na to jste měli myslet dřív. A pokud jste na to nemysleli, tak je ten nejvyšší čas, i když je zřejmé, že problém řešíte za pět minut dvanáct.
Zkuste se zamyslet spolu s námi nad tím, co je posláním výchovy. Nepochybně přivést dítě k samostatnosti, aby nebylo závislé na péči rodičů. A i když to zní cynicky, platí to nejen pro děti zdravé, ale především pro děti hendikepované. Protože ta chvíle, kdy už nebudete moci o ně pečovat, dříve či později nastane. A nejen proto, že zemřete. Stačí, že kvůli stárnutí začnete mít chronické zdravotní potíže a péči o postiženého člověka nebudete zvládat fyzicky.
Připravte dítě do života
Je samozřejmé, že hendikepované dítě zůstane v péči rodičů podstatně déle než dítě zdravé. Ale podívejme se pravdě do tváře. Jsou dvě možnosti a obě jsou bolestné. První je, že těžce hendikepované dítě zemře dříve než rodiče, protože tito lidé se nedožívají vysokého věku, nebo časem bude muset do nějakého pobytového zařízení, protože rodiče už nebudou moci o něj dále pečovat. Proto už od dětství by dítě mělo využívat i návazné služby a mělo by si zvykat na péči jiných lidí a měl by se naučit důvěřovat i cizím lidem. Pak i ten přechod do pobytové služby je méně drastický. Lidé, kteří mají v péči hendikepované dítě, vnímají jako tabu slovo pobytové zařízení (ústavy už nejsou).
Nicméně by se měli zajímat s velmi dlouhým předstihem o jednotlivá zařízení v regionu. Čekací lhůty totiž bývají nesmírně dlouhé a proto je třeba na tyto záležitosti myslet opravdu včas, i když na zařazení dítě do zařízení zatím nepomýšlíte. Samozřejmě máte právo zapsat se do více pořadníků. I tak budete čekat na přijetí celé roky, protože tato zařízení zkrátka chybí, o tyto sociální služby je příliš velký zájem.