Na některých webových stránkách se můžete dočíst, že je montáž a oživení fotovoltaiky v zásadě velmi jednoduchý proces, a že šikovný řemeslník to dokáže i svépomocí. Češi bývají navíc velmi nápadití a zruční, máme to zřejmě v krvi (v genech) po předcích, a tak nic nebrání tomu, nakoupit všechny komponenty a pustit se do práce. Bez předchozích zkušeností, a hlavně znalostí je to však velmi riskantní počin a nikomu z vás to ani nedoporučujeme zkoušet. Co by se mohlo přihodit, kdybyste si přece jen instalaci fotovoltaiky troufli provádět sami?
Montáž kovových nosníků na střechu – když pracuje na střeše pokrývač, počíná si tak, aby využil sklonu střechy a střešních latí k bezpečnému pohybu v tomto náročném terénu. U fotovoltaiky je to ale složitější, protože se musíte pohybovat po střeše již zcela pokryté střešní krytinou. U vysokých objektů pak jakýkoli špatný pohyb může být fatální a způsobit smrtelný úraz. Výškové práce by měli provádět lidé, kteří dodržují bezpečnostní předpisy a používají také vhodné formy zajištění (lana, vázací pásy).
Zapojení fotovoltaiky – fotovoltaické elektrárny musí bezpodmínečně uvádět do provozu pouze certifikovaný elektrikář. Jakékoli amatérské postupy nejsou přípustné, jinak se vystavujete vysokému riziku ublížení na zdraví anebo požáru. Jde o elektrická zařízení s nebezpečným napětím a proudem, střídač vytváří na výstupu v podstatě shodné parametry, jaké máte v elektrické zásuvce.
Chybující amatér – amatér se může při montáži a oživení těchto zařízení dopustit fatálních omylů, jejichž náprava bude velmi nákladná. Říká se, že chybami se lidé učí, ale takováto poučení se vám nemusí vyplatit. Jestliže chcete fotovoltaice opravdu rozumět, začnete ji studovat, abyste se stali kvalifikovaným odborníkem, a teprve pak ji instalujte naživo do obytných prostor.