Není pochyb o tom, že sociální sítě spojují lidi tak, jak to nikdy dříve nebylo možné. Lidé se stejnými zájmy se mohou seznamovat a bavit v reálném čase bez ohledu na to, kde žijí. Mohou zde prezentovat své výtvory, prodávat věci, kterých se chtějí zbavit, a mnoho dalšího.

 

 

Ovšem navzdory výše uvedeným pozitivům je potřeba přiznat, že sebou přináší také určitá rizika. Z nich některá jsou samozřejmá, jiná jsou méně jasná. Měli bychom však o nich vždy vědět a snažit se je minimalizovat. To platí zvláště v případě dětí, které zde také často mají své účty, a to navzdory věkovému limitu.

znak Facebooku

 

Tím asi nejsamozřejmějším je fakt, že člověk na druhé straně klávesnice nemusí být tím, za koho se vydává. To může být problém, pokud se budete chtít osobně setkat. Nikdy totiž nemůžete vědět, zda to není nějaký násilník, který se vás nesnaží někam vylákat. Proto bychom zvláště mladé lidi měli varovat před tím, aby se sami setkávali s lidmi, se kterými se seznámili na sociálních sítích.

 

loga různých sociálních sítí

 

Dalším problémem je, že se najdou lidé, kteří se z vás mohou snažit vylákat peníze. I to je poměrně rozšířený nešvar. Často někdo vyhlásí sbírku či poprosí o pomoc například na postižené dítě, ačkoliv se o žádné takové nestará a ani je nemá péči. Často je to doplněno srdceryvným příběhem. Důvěřiví lidé tam pak pošlou peníze, které daný člověk shrábne.

 

Méně viditelným problémem může být i rostoucí závislost. Lidé mohou mít pocit, že mohou přijít o něco důležitého, pokud nebudou číst všechny příspěvky a nepřečtou ihned veškeré komentáře, které u jejich příspěvků jsou.

 

Tím může samozřejmě trpět jejich pracovní či školní výkon. Je potřeba mít na paměti, že bychom je rozhodně neměli před reálným životem. Ani bychom kvůli nim neměli zanedbávat své skutečné přátele a rodinu. To jsou totiž ti, kteří nám pomohou, pokud se skutečně ocitneme v nouzi.