Řešíte problémy s akné, kterého se ne a ne zbavit? Možná trpíte podobně jako dalších 40 % populace jinou nemocí. Folikulární keratózou (keratosis pilaris). Častěji je známá jako kuřecí nebo husí kůže. Ta právě bývá často zaměňována s akné, obzvláště pokud se objeví v obličeji. Jde o malé pupínky tělové, červené nebo hnědé barvy, které můžeme pozorovat také na pažích, stehnech a hýždích. Vzniká kvůli nadměrné produkci keratinu, který se hromadí ve vlasových folikulech a ty ucpává. Kůže je na omak drsná jako brusný papír. Typické pro onemocnění je zhoršení příznaků při nízké vlhkosti typicky v zimě.
Jedná se o kosmetický problém, který ale může přerůst v psychické obtíže. Obzvláště pokud jsou pupínky na viditelných místech. Nejčastěji se totiž keratóza objevuje v období dospívání u dívek, které se v té době chtějí líbit. Lék na ni navíc neexistuje. Její příznaky se dají pouze mírnit.
Není jasné, jak toto neinfekční kožní onemocnění vzniká. Předpokládá se, že zde může hrát určitou roli genetika. Další možností je autoimunitní problém například alergie na mléko, lepek případně další potraviny. Na vině může být hormonální nerovnováha nebo nedostatek vitamínu A.
Náchylnější ke vzniku kuřecí kůže je suchá pokožka.Proto se doporučuje pravidelná kosmetická péče zahrnující peeling a krémování nebo olejování postižených míst. Vybírejte si především hydratační tělová mléka s ureou neboli močovinou. Dalšími účinnými složkami, které mohou pomoci s keratózou zatočit jednou provždy je kyselina salicylová a glykolová, retinoidy, vitamin D, zelený čaj nebo aloe vera. Krémy nanášejte i několikrát denně.
Zbavit se drsné pokožky může pomoci zdravá stravy doplněná dostatečným pitným režimem. Zaměřte se zejména na přísun omega 3 mastných kyselin. Doporučuje se vyšetření, které by vyloučilo možné potravinové alergie. Změkčit pokožku mohou také pravidelné návštěvy sauny.