Není to ani tak dávno, co lidé po nástupu Andreje Babiše k moci předpovídali, že razantně ubyde živnostníků a podnikatelů, protože se zkrátka nebudou chtít vůbec zabývat nějakou EET. Je pravda, že EET je trnem v oku mnoha lidí, kteří by jej raději neměli, ale nebudeme si lhát, nejdříve se bouříme, potom ale zjistíme, že to přeci není taková tragédie a nějak se s tím sžijeme.
CO vlastně přitahuje na podnikání?
Především je to zisk, a to nemluvíme jenom o zisku pár korun, ale řeč je o těch miliónech na kontě, které jenom čekají na to, až se rozfofrují. Ten je hlavním a dominantním faktorem a hlavně motivací pro všechny, kteří by chtěli začít s podnikáním. Nejde ani až tak o všechna ta rizika, která jsou s podnikáním spojena, nebo snad o to, že drtivá část podnikatelů zkrátka tak úspěšnými nebude, jde spíše o jistou iluzi bohatství, kterou jsou lidé schopni následovat, ba se i kvůli nim zadlužit.
Je důležité poukázat na to, že spousta lidí neví, co podnikání obnáší, avšak stejně do toho jdou. Nepřipravení, neznalí a hlavně nezkušení, domnívají se, že to půjde a poté tvrdě narazí. Proto je na všechny tyto statistiky o vzrůstajícím počtu podnikatelů brát jako takový umělý ukazatel, protože to reálné procento podnikatelů je mnohem menší. Já si mohu založit společnost, ba ani nemusím, ale mohu například prodávat hrnky před obchodem, a byť mi to nejde a prodělávám statisíce, mohu se považovat za podnikatele a rodiče se tak mohou chlubit, že jednou je ten či ta jejich vezme na Bali.
Představy x realita
To jsou často dva velmi, ale opravdu velmi, odlišné pojmy lidí, kteří začínají s podnikáním. Tito lidé nevědí nebo netuší, jak si vlastně tu společnost založit, jaký je rozdíl mezi firmou a společností, že mají práva, ale také povinnosti jako podílníci ve společnostech, že existují nějaké rejstříky či živnostenská oprávnění. Že je důležité platit dluhy a že není radno podceňovat zákony. TO vše se sice časem naučí, než se však z těch několika vyvolených stanou podnikatelé, ještě to nějakou tu dobu potrvá.